Nowy patent Nintendo ujawnia Joy-Cony z funkcją myszy; co z nich wiemy o innowacji w Switch 2?

Nowe dokumenty patentowe Nintendo sugerują, że kontrolery Joy-Con nadchodzącej konsoli Switch 2 mogą zaoferować funkcjonalność myszy komputerowej. Opublikowany patent opisuje sensory optyczne, które umożliwiają śledzenie ruchu kontrolera po płaskiej powierzchni.

gaming
Krystian Łukasik7 lutego 2025
Źrodło fot. Nintendo | YouTube
i

Gracze z niecierpliwością wyczekują premiery następcy popularnej konsoli Nintendo Switch. Niedawno opublikowane dokumenty patentowe japońskiego giganta rzucają nowe światło na jedną z potencjalnych funkcji nadchodzącego urządzenia. Wywołało to falę spekulacji i ekscytacji wśród fanów. Chodzi o kontrolery Joy-Con, które mają zyskać możliwości… myszy komputerowej.

Joy-Con jak mysz?

Patent, o którym mowa został opublikowany w czwartek, 6 lutego 2025 roku. Przedstawia Joy-Cony wyposażone w sensory optyczne, umożliwiające śledzenie ruchu kontrolera po płaskiej powierzchni. Co więc za tym idzie, stanowi on bardzo solidne wzmocnienie krążących od jakiegoś czasu pogłosek, jakoby Joy-Cony konsoli Switch 2 miały oferować funkcjonalność myszy.

Jak czytamy w opisie patentu:

Jednostka wejściowa kierunku jest umieszczona na powierzchni przedniej. Pierwszy przycisk na powierzchni górnej jest umieszczony na górze i może być naciskany wokół pierwszej osi obrotu, rozciągającej się w kierunku, w którym zawarte są komponenty w kierunku lewo-prawo. Czujnik do obsługi myszy wykrywa światło odbite od wykrywanej powierzchni, które to zmienia się podczas poruszania się po wykrywanej powierzchni w stanie, w którym albo pierwsza powierzchnia boczna, albo druga powierzchnia boczna jest umieszczona na wykrywanej powierzchni.

Innymi słowy, z tego co możemy wyczytać, Joy-Cony będzie można przesuwać po biurku czy stole, tak jak tradycyjną myszką, a ruch ten zostanie odwzorowany na ekranie. Co więcej, dokumentacja sugeruje, że funkcja może być dostępna nie tylko w przypadku Joy-Conów, ale również w specjalnym, dzielonym kontrolerze o bardziej ergonomicznej budowie (via The Verge).

To mogłoby otworzyć zupełnie nowe możliwości dla gier strategicznych czasu rzeczywistego, strzelanek, a nawet… tworzenia poziomów w grach platformowych

– komentują użytkownicy forum Reddit pod postem z patentami.

Rzeczywiście, zastosowań wydaje się być mnóstwo. Fani spekulują o potencjalnym powrocie serii Mario Paint, nowej odsłonie Mario Maker z rozbudowanymi narzędziami do edycji, a nawet o grach FPS, które mogłyby konkurować z tytułami pecetowymi.

Mario Maker 3 byłby niesamowity dzięki takiej myszce...

– rozmarza się użytkownik King_Zapitnow.

Ergonomia i wygoda – znak zapytania

Choć pomysł wydaje się intrygujący, nie brakuje głosów wyrażających obawy. Gracze zastanawiają się, czy korzystanie z Joy-Conów jako myszy będzie wygodne, zwłaszcza podczas dłuższych sesji.

Mam duże dłonie, moje dwa palce nie zmieszczą się wokół Joy-Cona w ten sposób

– zauważa PhiladelphiaPorquoi.

Inni, w tym użytkownik kearkan, dodają:

Nadal uważam, że to wygląda na najbardziej niewygodną mysz, jaką kiedykolwiek stworzono.

Nintendo wydaje się jednak przewidywać takie problemy. Ilustracje w patencie sugerują możliwość używania Joy-Conów w różnych pozycjach, w tym trzymanych pionowo. W takiej konfiguracji palec wskazujący spoczywa na przycisku ZR (odpowiednik lewego przycisku myszy), a środkowy na przycisku R (odpowiednik prawego przycisku myszy).

Źródło: WIPO Patentscope
Źródło: WIPO Patentscope

Magnetyczne mocowanie i inne detale

Dokumenty patentowe ujawniają również inne interesujące szczegóły. Sugerują one, że Joy-Cony będą mogły być mocowane do konsoli i akcesoriów, takich jak paski na nadgarstki. Prawdopodobnie za pomocą magnesów (via The Verge).

Pojawiają się również grafiki przedstawiające stację dokującą dla kontrolerów, prawdopodobnie służącą do ich ładowania.

Co dalej?

Warto mieć na uwadze, że patenty nie zawsze przekładają się na finalne produkty. Mogą to być jedynie koncepcje, które Nintendo badało, ale z których ostatecznie zrezygnowało. Jednakże, biorąc pod uwagę wcześniejsze plotki oraz fakt, że Nintendo samo zasugerowało taką funkcjonalność w zwiastunie Switch 2, istnieje duża szansa, że Joy-Cony z funkcją myszy rzeczywiście trafią do zestawu z handheldem.

Oficjalna prezentacja konsoli, zaplanowana na 2 kwietnia 2025 roku, z pewnością rozwieje wiele wątpliwości. Do tego czasu pozostaje nam śledzić kolejne doniesienia i spekulować, jakie jeszcze niespodzianki szykuje dla nas Nintendo. Możliwe nawet, że producent wyda myszkę jako osobny produkt.

Z pewnością, jeśli Joy-Cony faktycznie zyskają funkcję myszy, otworzy to przed grami na Switch 2 zupełnie nowe horyzonty. Pozostaje tylko pytanie, czy Nintendo uda się pogodzić innowacyjność z wygodą użytkowania.

Krystian Łukasik

Krystian Łukasik

Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.

Świetna passa AMD. Firma osiąga rekordowe udziały w rynku procesorów

Świetna passa AMD. Firma osiąga rekordowe udziały w rynku procesorów

Gracz uważał, że brat ukradł jego Game Boya z Pokémon Red - 20 lat później przeszukuje dom rodziców i zdaje sobie sprawę, że urządzenie cały czas tkwiło w kanapie

Gracz uważał, że brat ukradł jego Game Boya z Pokémon Red - 20 lat później przeszukuje dom rodziców i zdaje sobie sprawę, że urządzenie cały czas tkwiło w kanapie

Ogromna awaria X. Użytkownicy mają problem z dostępem do portalu

Ogromna awaria X. Użytkownicy mają problem z dostępem do portalu

Interfejs konsol Xbox wreszcie pozwoli na większą personalizację. Microsoft testuje nową funkcję

Interfejs konsol Xbox wreszcie pozwoli na większą personalizację. Microsoft testuje nową funkcję

Komputer w klawiaturze nikogo dawniej nie dziwił, ale pomysł nie przetrwał starcia z laptopami

Komputer w klawiaturze nikogo dawniej nie dziwił, ale pomysł nie przetrwał starcia z laptopami
OSZAR »